  3. HLK-10M24 Hi-Link 24V 10W AC to DC Power Supply Module
Gallery Image
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
HLK-10M24 Hi-Link 24V 10W AC to DC Power Supply Module
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 5911752
Save 47%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
HLK-10M24 Hi-Link 24V 10W AC to DC Power Supply Module is a plastic enclosed PCB mounted isolated switching step-down power supply module. It can supply 24V DC from 100V AC 240V AC and has a power rating of 10 Watt. This makes it perfect for small projects that need a 24 volt supply from mains. There are many advantages to these modules, such as low-temperature rise, low power, high efficiency, high reliability, high-security isolation, etc.
The 10W ultra-small series power supply module is a small volume, high-efficiency power module for customers designed by Hi-Link. It has the advantage of the global input range, low-temperature rise, low power consumption, high efficiency, high reliability, etc. It has been widely used in smart homes, automation control and other industries.
Features:
  1. Meet UL, CE requirements,
  2. Ultra-thin, ultra-small
  3. All voltage input (AC: 100 ~ 240V)
  4. Low ripple and low noise
  5. Output overload and short circuit protection
  6. High efficiency, high power density
  7. The product is designed to meet the requirements of the EMC and Safety Test
  8. Low power consumption, environmental protection, no-load loss <0.1W
Environmental conditions:
  1. Technical indicators: Single bit
  2. Working temperature: 20-60 +degree
  3. Storage temperature: + 80-40 -degree
  4. Relative humidity: 5-95%
  5. The cooling way: Natural cooling
  6. The atmospheric pressure: 80-106Kpa
  7. The altitude: 2000M or less.
Specifications:-
Model Number
HLK-10M24
Output Power(W)
10
Output Type
Single
Input Voltage(V)
Output Voltage(V)
24
Output Current(mA)
420
Working Temp(C)
Working Humidity
5-95
Length(mm)
46.9
Width(mm)
27.8
Height(mm)
21.8
Weight(gm)
45
Package Includes:
1 x HLK-HLK-10M24 Hi-Link 24V 10W AC to DC Power Supply Module
Related Products
Save 14% 12V 1 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic In stock
Save 20% 12V 2 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic Out of Stock
Save 37% 5V 1.5Amp Power Supply Board 220V AC to 5V DC
Generic In stock
Save 13% 220V AC to 5V 2.4A DC SMPS Power Supply Circuit Board
Generic Out of Stock
Save 20% 12V 2A 2 IN 1 DC Power Supply Adaptor